s/y Wielkopolska

Próchno

Nr rejestracyjny: TBC
Port Macierzysty: Jastarnia
Armator: 3Oceans
Stocznia: Szczecińska Stocznia Jachtowa
Rok budowy: 1962
Typ: TOM
Konstruktor: Leon Tumiłowicz

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość: 16,70 m
Szerokość: 3,50 m
Zanurzenie: 2,50 m
Typ ożaglowania: Kecz
Powierzchnia ożaglowania: 115m2
Silnik: TBC
Liczba koi: TBC
s/y Wielkopolska

Historia s/y Wielkopolska zaczyna się w cieniu „wielkiej historii”: na fali popaździernikowej odwilży 1956 roku Wojewódzki Zjazd Ligi Przyjaciół Żołnierza w Poznaniu uchwalił 30 kwietnia 1957 roku rewolucyjną uchwałę o budowie jachtu pełnomorskiego o nazwie „Dar Wielkopolski”, na którego pokładzie szkolić się miała młodzież całego województwa. Rozprowadzając okolicznościowe pocztówki i kalendarze o tematyce morskiej społeczny komitet budowy jachtu zebrał niebagatelną na ówczesne czasy kwotę 2,4 mln złotych, która wystarczyła, by w 1958 roku w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej LPŻ mogła rozpocząć się budowa jachtu typu TOM wg projektu Leona Tumiłowicza.

Jacht zwodowano 22 lipca 1962 roku i nadano mu prostszą nazwę: Wielkopolska. Piękny mahoniowy kecz zbudowany wyłącznie z funduszy społecznych został zaprojektowany i wyposażony jako jednostka oceaniczna. Swoją dzielność morską i doskonałe przygotowanie do żeglugi wykazał już w dziewiczym rejsie do Kopenhagi, podczas którego bez istotnych awarii zniósł czterodniowy sztorm o sile – jak raportowano w sprawozdaniu po rejsie – do 12B.

Przez kolejne dziesięciolecia Wielkopolska służyła wspaniale żeglarzom z różnych klubów, żeglując głównie po wodach Bałtyku i Morza Północnego. Niestety na kondycji jachtu odbiła się transformacja ustrojowa i stopniowa degradacja klubów i stowarzyszeń żeglarskich. Ostatni sezon na wodzie jacht spędził w 2002 roku – potem niszczał przez wiele lat wyslipowany na lądzie.
Na szczęście po 2010 roku jacht trafił w ręce świadomego armatora, który podjął się jego kompleksowej i kompletnej odbudowy, tak ze w 2021 roku Wielkopolska znów mogła zostać zwodowana.

Strona poświęcona odbudowie Wielkopolski: Galeria zdjęć z odbudowy Wielkopolski