s/y Gedania

Rdza

Typ ożaglowania: szkuner sztakslowy
Jednostka powstała w 2005 roku na bazie starego kadłuba historycznej Gedanii zbudowanego w 1974 roku w Stoczni Gdańskiej.

Numer rejestracyjny:
Port Macierzysty: Gdańsk
Armator: Sail Training Association Poland

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość: 23,28 m
Szerokość: 5,20 m
Zanurzenie: 3,20 m
Typ ożaglowania: szkuner sztakslowy
Powierzchnia pomiarowa ożaglowania: 230 m²
Kadłub: stal
Moc silnika: 192 kW
Liczba koi: 17 + 1

s/y Gedania

Historia jachtu zaczyna się w 1974 roku gdy w Stoczni Gdańskiej powstał niezwykły szkuner sztakslowy Gedania przeznaczony do odbywania rejsów polarnych. Właścicielem jachtu był Jacht Klub Stoczni Gdańskiej. Zwodowany w 1975 roku jacht odbył wiele historycznych rejsów i wypraw, między innymi pierwsze polskie dotarcie do Antarktyki a także pierwsze polskie i pierwsze światowe dotarcie jachtem za Południowe Koło Polarne.

W 1989 roku Jacht Klub Stoczni Gdańskiej postanowił wyremontować Gedanię. Rozpoczęto demontaż zabudowy wnętrza i zużytych instalacji oraz gruntowny remont pokładu i kadłuba. Niestety z powodu braku funduszy prace remontowe przerwano.

W roku 2002 nowym właścicielem jachtu staje się Sail Training Association Poland, które wznawia przerwany remont. W trakcie rekonstrukcji jachtu przeprowadzonej w 2005 przedłużono jego kadłub o trzy metry w celu poprawienia właściwości żeglugowych oraz wykonano od nowa zabudowę wnętrza. Gedania została wyposażona w nowoczesny osprzęt pokładowy i nawigacyjny.

(za stroną Sail Training Association Poland)