m/y Missan

Próchno

Nazwa: Missan
Nr rejestracyjny: PL-12938
Bandera: Polska
Port Macierzysty: Gdańsk
Rok budowy: 1929
Stocznia: Abrahamsson & Börjesson w Ramso, Szwecja
Konstruktor: Carl Gustaw Pettersson
Typ: jacht motorowy
Armator: prywatny

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość kadłuba: 11,0 m
Szerokość: 2,4 m
Zanurzenie: 0,7 m
Silnik: Yanmar
Moc silnika: 84 kW (115 KM)
Kadłub: mahoń
m/y Missan

Jacht motorowy M/Y Missan został zaprojektowany przez genialnego szwedzkiego konstruktora Carla Gustawa Petterssona w roku 1929 na zamówienie przewodniczącego Sztokholmskiej Izby Handlowej Otto Ekenberga. Budowy tej unikalnej konstrukcji podjęła się stocznia Abrahamsson & Börjesson w Ramso. Jacht został zwodowany latem 1929 roku i otrzymał nazwę Missan na cześć żony Otto Ekenberga – Hildy.

Missan należy do jachtów typu Bakdeker, modnego w latach 20-tych i 30-tych. Bakdekery służyły do przejażdżek po portach i okolicznych wodach, rozrywki i kameralnych imprez. Na rufie znajdowało się miejsce dla sternika, kanapy, stoliki – w zależności od wielkości oczywiście, na dziobie zaś niewielka, ale elegancka kabinka, gdzie towarzystwo mogło się schronić w razie niepogody.

Missan był własnością rodziny Ekenbergów do roku 1970. W latach 90-tych Jacht był eksponatem w prywatnym muzeum szwedzkich łodzi klasycznych Museihuset koło Linköping. Jest jednostką klasyczną, wykonaną całkowicie z mahoniu i jednym z nielicznych jachtów w Europie z zachowanym oryginalnym, pochodzącym z roku 1929 wyposażeniem. W roku 2008 był zwyciezcą głównej nagrody turystycznej MYS Historics. Obecnie jest najstarszym jachtem motorowym w Polsce.

m/y Missan
m/y Missan
m/y Missan
m/y Missan