Rdza

s/y Isfuglen, przez przyjaciół i znajomych nazywany Zimorodkiem, to niespełna 14metrowy, stalowy jacht duńskiej konstrukcji Borghegn OC 45 został zbudowany z myślą o rejsach po wodach dalekich i zimnych.

Numer rejestracyjny: POL-9615
Port Macierzysty: Gdańsk
Armator: prywatny
Rok budowy: 1978
Typ: Borghegn OC 45

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość: 13,8 m
Szerokość: 4.0 m
Zanurzenie: 2,20 m
Wyporność: 18 t
Typ ożaglowania: kecz
Powierzchnia ożaglowania: 100 m²
Kadłub: stal
Silnik: Yannmar
Moc silnika: 75KW
Liczba koi: 9 koi stałych + 1 w mesie
s/y Isfuglen

Jak dobrze sprawdza się w najtrudniejszych warunkach, Zimorodek przekonał się dopiero na swoje trzydzieste urodziny, kiedy w 2008 roku pod polską banderę sprowadził go kpt. Artur Krystosik. Od tej pory kpt. Krystosik i jacht wspólnie spełniają żeglarskie marzenia. S/y Isfuglen odwiedził już Islandię, Grenlandię, opłynął Spitsbergen, żeglował na Karaibach i wzdłuż wybrzeży Stanów Zjednoczonych – i dwukrotnie przemierzył Atlantyk.

W 2015 roku s/y Isfuglen powrócił półtorarocznej wyprawy Shackleton 2015, zorganizowanej by uczcić setną rocznicę wyprawy sir Ernesta Shackletona. Odkąd w maju 2014 roku opuścił Górki Zachodnie, jacht dotarł do Ameryki Południowej, przebył Cieśninę Magellana, sześciokrotnie z różnymi załogami okrążył przylądek Horn, dwukrotnie dotarł na Antarktydę, przeciął południowe koło podbiegunowe i wreszcie pod dowództwem kpt. Krystosika zrealizował cel wyprawy – dotarł do Grytviken na Georgii Południowej.
Za zrealizowanie tej wyprawy kpt. Artur Krystosik został nagrodzony III nagrodą w Rejsie Roku.