Próchno

Nr rejestracyjny PZ-1123
Port Macierzysty: Gdynia
Armator: Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski
Rok budowy: 1979
Typ: Opal IV
Stocznia: Stocznia Jachtowa im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość: 13,95 m
Szerokość: 3,65 m
Zanurzenie: 2.0 m
Typ ożaglowania: jol
Powierzchnia ożaglowania: 80 m²
Kadłub: drewno-mahoń
Silnik: PERKINS
Moc silnika: 28 kW
Liczba koi: 10 koi stałych
s/y Dunajec

W roku 1981 sy Dunajec po raz pierwszy wypłynął w rejs zagraniczny, poza Bałtyk. W czasie miesięcznej żeglugi po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym odwiedził porty w Anglii, Francji, Holandii, Belgii oraz Republiki Federalnej Niemiec. Ten pierwszy rejs zagraniczny otworzył dla nowosądeckich żeglarzy szerokie wody mórz i oceanów świata. Już w roku 1984 zorganizowano pierwszą wyprawę oceaniczną. Jacht uczestniczył w „Operacji Żagiel ’84”, płynąc do Ameryki z okazji 450-ciolecia odkrycia Kanady pokonał 8350 Mm w trzy miesiące. W tym rejsie, w drodze powrotnej jacht przepłynął Ocean Atlantycki w rekordowo krótkim dla siebie czasie 22 dni. Od tej pory udział jachtu w dużych światowych zlotach żaglowców stał się tradycją.
Jacht „Dunajec” brał udział w różnego rodzaju żeglarskich regatach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie uczestniczył w „Regatach Heweliusz” oraz „Regatach Opali” zajmując czołowe miejsca. W roku 1992 dla uczczenia 700-lecia powstania miasta Nowy Sącz, jacht uczestniczył w największej i najważniejszej żeglarskiej imprezie – regatach „Grand Regata Columbus” w 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Columba. Wyprawę rozpoczęto w Gdyni w zimowej scenerii, 25 marca 1992 roku, a powrót nastąpił po sześciu miesiącach żeglugi. W roku 1996 jacht „Dunajec” uczestniczył w Światowym Zlocie Żaglowców „International Festival of the Sea” z finałem w angielskim Bristolu oraz w regatach „Bristol to Brest Regatta”. W roku 1998 jacht „Dunajec” dopływa do Lizbony na Światową Wystawę „EXPO’98”, a następnie uczestniczy w światowym zlocie żaglowców i bierze udział w regatach na trasie Lizbona – Dublin.
W roku 2000, po raz kolejny „Dunajec” uczestniczy w Światowym Zlocie Żaglowców i Światowej Wystawie „EXPO 2000” organizowanej, tym razem w Republice Federalnej Niemiec. W roku 2002 zrealizowano kolejne duże przedsięwzięcie pn. „NARVIK 2002 EXPEDITION” z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia, zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem norweskiego miasta Narvik, związanego wydarzeniami II wojny światowej z historią oręża polskiego. Wizyta sądeckich żeglarzy w Narviku stanowiła ważny element wznowienia i rozwoju dalszej współpracy tych zaprzyjaźnionych miast. Za tę wyprawę Załoga jachtu „Dunajec” została uhonorowani przez Ministra Infrastruktury III nagrodą honorową „Rejs Roku 2002”. Jacht „Dunajec” nadal uczestniczy w regatach, przez ostatnie kilka lat z dużym powodzeniem startuje w regatach jachtów dwumasztowych „Classic Cup”, zajmując również czołowe miejsca (w roku 2005 i 2011– II miejsce, w 2012 – III miejsce, a w roku 2013 – I miejsce).