s/y Halibut

Próchno

Nazwa: Halibut
Nr rejestracyjny: TBD
Port Macierzysty: TBD
Rok budowy: 1938 (renowacja: 2004)
Stocznia: [Wolne Miasto Gdańsk]
Typ: Hai
projekt klasy: Gunnar Stenback
Armator: prywatny

DANE TECHNICZNE JACHTU
Długość: 9,50 m
Szerokość: 2,05 m
Zanurzenie: 1,45 m
Typ ożaglowania: slup
Powierzchnia ożaglowania: 28,6 m2
Kadłub: drewno
Liczba koi: 1 (dwuosobowa)
s/y Dana

s/y Halibut to jacht typu Hai (niem. Rekin), czyli stworzona przed II wojną światową fińska konstrukcja przeznaczona do żeglowania po osłoniętych wodach morskich czy szkierach. Niezwykle udany projekt szybko zyskał popularność wzdłuż wybrzeży całego Bałtyku, a jachty tego typu były budowane w wielu stoczniach, m.in. w Gdyni i Tczewie.

Gdzie dokładnie zbudowano „Halibuta” nie wiadomo, jednak najprawdopodobniej powstał na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bo jego kadłub odnaleziono na terenie ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Nie jest również znana pewna data wodowania jachtu, jednak świadectwie regatowym z 1980 r., podpisanym przez Sieradzkiego i Langera, jako data powstania jednostki wpisano rok 1938.

Po wojnie wyremontowany przez młodych stoczniowców pływał pod banderą LOK-u do lat 90. Obecnie znajduje się rękach prywatnych armatorów, którzy przeprowadzili generalny remont i od 2004 roku utrzymują jednostkę w idealnym stanie.

Obecnie Halibut ma morską klasę bezpieczeństwa P-20, zezwalającą na żeglugę do 20 mil morskich od brzegu do 4B stan morza i 6B siły wiatru. Otrzymanie klasy P-20 wymagało nieznacznych modyfikacji oryginalnego projektu: Trzeba było podnieść podłogę kokpitu, czyniąc go odpływowym. Na przedwojennych Haiach sternik z załogą siedzieli głęboko w kokpicie,na ławkach, opierając nogi na stępce i dennikach). Przestrzeń, która powstała między kokpitem a stępką, pozwoliła na zainstalowanie jednocylindrowego silnika dieslowego. Oryginalna nadbudówka została wydłużona o 30 cm w stronę rufy, dając możliwość rozłożenia wygodnej dwuosobowej koi. Dach nadbudówki oraz kadłub zostały pomalowane na biało, w barwy klasyków pływających po Morzu Śródziemnym.

s/y Halibut
s/y Halibut
s/y Halibut
s/y Halibut